Isolat vs koncentrat: är vassleisolat värt priset?

Isolat kostade cirka 37 procent mer per kilo än koncentrat i vår lista, men bara cirka 20 procent mer per gram protein. Vad du betalar för och vem som har nytta av det.

Publicerad 2026-09-27

Vassleisolat är värt priset om du är laktoskänslig eller räknar kalorier hårt. Annars inte. För musklerna gör det ingen skillnad vilket du väljer, så länge du får i dig lika mycket protein per dag. Prisskillnaden är dessutom mindre än den ser ut: i vår lista den 21 september 2026 kostade ett typiskt isolat cirka 37 procent mer per kilo än ett typiskt koncentrat, men bara cirka 20 procent mer per gram protein, eftersom en större del av varje skopa isolat är protein. Den här guiden visar siffrorna, vad filtreringen faktiskt tar bort och vem som får valuta för mellanskillnaden. Alla typerna av proteinpulver, och vad de kostar, står i vår guide till proteinpulver.

Vad skiljer isolat från koncentrat

Båda är vassleprotein, det protein som blir kvar i vasslan när mjölk ystas till ost. Skillnaden är hur långt vasslan filtrerats.

Koncentrat (whey protein concentrate, WPC) är vassle som filtrerats så att vatten, det mesta av laktosen och en del av fettet försvunnit. Råvaran säljs till tillverkarna som WPC 80, cirka 80 procent protein, och när smak och sötning blandas i hamnar det färdiga pulvret typiskt på 70–75 procent. Resten är laktos, fett, mineraler och smaksättning.

Isolat (whey protein isolate, WPI) är samma råvara filtrerad ett varv till, med finare membran eller jonbyte, så att nästan all laktos och nästan allt fett är borta. Råvaran håller minst 90 procent protein, och det färdiga pulvret med smak typiskt 78–87 procent. Clear whey, det klara, saftliknande pulvret, är ett isolat som behandlats så att det löser sig genomskinligt; det räknas som isolat i tabellerna här.

Det du betalar extra för är alltså inte bättre protein utan mindre av allt annat; aminosyrorna är desamma. Hydrolysat, där proteinet dessutom förspjälkats med enzym, är en egen fråga som guiden om hydrolysat tar.

Siffrorna: halt, laktos, fett och pris

Tabellen visar mittvärdet för de rena vasslepulvren i vår lista den 21 september 2026: 53 koncentrat och 51 isolat, räknade per produkt och storlek på det lägsta priset bland butikerna och den halt butiken deklarerar för den smak priset gäller. Blandningar av koncentrat och isolat, kasein och veganska pulver ingår inte. Kolhydraterna i vassle är nästan bara laktos, så den kolumnen kan du läsa som laktos, med ett undantag: pulver som är märkta laktosfria är enzymbehandlade, och där står kolhydraterna kvar i deklarationen fast laktosen är spjälkad till glukos och galaktos.

KoncentratIsolat
Proteinhalt, per 100 g72 %82 %
Kolhydrater (i praktiken laktos), per 100 g7,4 g2,5 g
Fett, per 100 g5,9 g1,0 g
Energi, per 100 g376 kcal352 kcal
Pris per kgcirka 440 krcirka 600 kr
Pris per 100 g proteincirka 60 krcirka 72 kr

Hälften av koncentraten låg mellan cirka 53 och 71 kr per 100 g protein, hälften av isolaten mellan cirka 61 och 83 kr. Spannen överlappar: ett billigt isolat kostar mindre per gram protein än ett dyrt koncentrat.

Läs de två sista raderna tillsammans. Per kilo är isolatet 37 procent dyrare. Men ett kilo isolat innehåller 820 g protein mot koncentratets 720, så per gram protein krymper skillnaden till 20 procent. Formeln är kilopriset delat med halten i procent delat med tio: 600 kr per kilo med 82 procent protein blir 600 delat med 8,2, cirka 73 kr per 100 g protein. Varför det är det rätta måttet står i guiden om pris per gram protein.

Tre par av samma märke

Mittvärden döljer att skillnaden varierar mycket mellan märken. Tabellen visar tre par ur listan den 21 september 2026 där samma märke säljer ett koncentrat och ett isolat i samma storlek, med billigaste butik den dagen.

ProduktTypPrisPris per kgProteinhaltPris per 100 g protein
Star Nutrition Whey-80, 4 kgKoncentrat1 449 kr362 kr73,4 %cirka 49,40 kr
Star Nutrition Whey-100, 4 kgIsolat1 749 kr437 kr83 %cirka 52,70 kr
Vitaprana Whey Protein, 750 gKoncentrat349 kr465 kr77 %cirka 60,40 kr
Vitaprana Vassleproteinisolat Grass-fed, 750 gIsolat449 kr599 kr90 %cirka 66,50 kr
Prime Nutrition Whey Protein, 800 gKoncentrat319 kr399 kr76 %cirka 52,50 kr
Prime Nutrition Isolate, 800 gIsolat449 kr561 kr86 %cirka 65,30 kr

Hos Star Nutrition är isolatet 21 procent dyrare per kilo och 7 procent dyrare per gram protein. Hos Vitaprana 29 procent per kilo och 10 procent per gram. Hos Prime Nutrition 41 procent per kilo och 24 procent per gram. I alla tre fallen äter den högre halten upp en stor del av prisskillnaden; hur stor beror på hur mycket halten skiljer. Att namnen Whey 80 och Whey 100 inte alltid betyder koncentrat och isolat, och vad produkterna med de namnen faktiskt håller för halt, reder jämförelsen Whey 80 mot Whey 100 ut.

Vad mellanskillnaden blir i månaden

Räknat på en portion med 25 g protein om dagen kostade ett typiskt koncentrat cirka 15 kr per portion och cirka 450 kr i månaden, ett typiskt isolat cirka 18 kr per portion och cirka 540 kr i månaden. Mellanskillnaden är cirka 90 kr i månaden, drygt 1 000 kr om året. Väljer du billigaste storpacket i varje typ i stället för mittvärdet krymper den: med Star Nutritions par ovan skiljer det cirka 25 kr i månaden.

Det är den summan frågan gäller. Får du något för 90 kr i månaden?

Musklerna märker ingen skillnad

Det som bygger muskler är den totala mängden protein du får i dig över dagen, tillsammans med träningen. Metaanalysen av Morton med flera från 2018 fann att proteintillskott ökar muskeltillväxten vid styrketräning upp till ett totalt intag kring 1,6 g per kilo kroppsvikt och dag; det är mängden som avgör. Koncentrat och isolat innehåller samma aminosyror i samma proportioner, och skillnaden i laktos och fett har inte visats ge mer muskler vid samma totala proteinintag. Det påstående EU har godkänt gäller protein i allmänhet, att det bidrar till att öka och bibehålla muskelmassa, inte någon särskild form av vassle.

Ett isolat ger något mer protein per skopa och något färre kalorier per portion. Vill du ha 25 g protein behöver du cirka 35 g koncentrat, vilket ger cirka 130 kcal, eller cirka 30 g isolat, vilket ger cirka 108 kcal, räknat på mittvärdena ovan. Skillnaden är drygt 20 kcal per shake. Den som tränar och äter normalt märker den inte.

Vem bör välja isolat

Du som får ont i magen av koncentrat. En portion på 30 g koncentrat innehåller cirka 2 g laktos räknat på mittvärdet, ett isolat cirka 0,7 g, och de bästa isolaten under 0,3 g. Många med laktosintolerans tål små mängder laktos, men var gränsen går varierar från person till person. Blir magen orolig av koncentrat men inte av isolat har du ditt svar. Ett annat alternativ är ett pulver som är märkt laktosfritt, där laktosen spjälkats med enzym; skillnaden mellan laktosfritt, laktosreducerat och isolat med lite laktos står i guiden om laktosfritt proteinpulver, och alla pulver butikerna märkt laktosfria finns i listan över laktosfritt proteinpulver. Är du allergisk mot mjölkprotein, inte intolerant mot laktos, hjälper inget av detta; då är ett veganskt pulver rätt.

Du som räknar kalorier hårt. Vid ett kaloriunderskott vill du ha så mycket protein som möjligt per kalori, och där ligger isolatet före: cirka 4,3 kcal per gram protein mot koncentratets cirka 5,2. Skillnaden per shake är liten, men den som har en stram budget för dagen och dricker två shakes får ihop cirka 45 kcal om dagen. Guiden om proteinpulver vid viktminskning rankar pulvren på just kcal per gram protein.

Du som vill ha mest protein per skopa. Isolat ger cirka 15 procent mer protein per gram pulver, alltså en mindre shake för samma mängd protein.

Vem inte behöver isolat

Alla andra. Tål du mjölk, äter normalt och tränar för att bli starkare eller större ger isolatet dig ingenting koncentratet inte ger, och du betalar cirka 20 procent mer per gram protein för det. Ett koncentrat med hög halt i storpack är det billigaste mjölkproteinet som finns att köpa; i vår lista fanns koncentrat under 50 kr per 100 g protein den 21 september 2026.

Titta ändå alltid på halten i deklarationen, inte på ordet i namnet. Ett smaksatt isolat kan ligga på 76–79 procent och kosta nästan lika mycket per gram protein som ett bra koncentrat, och ett koncentrat med mycket smaksättning kan ligga på 63 procent och bli dyrt per gram trots ett lågt kilopris.

Vanliga frågor

Är isolat bättre än koncentrat?

Inte för muskler. Vid samma mängd protein per dag ger de samma resultat. Isolat har högre halt, mindre laktos och mindre fett, och det är det du betalar för.

Hur mycket dyrare är isolat?

I vår lista den 21 september 2026 var mittvärdet cirka 600 kr per kilo för isolat och cirka 440 kr för koncentrat, 37 procent mer. Per 100 g protein var det cirka 72 kr mot cirka 60 kr, 20 procent mer, eftersom isolatet innehåller mer protein per kilo.

Hur mycket laktos är det i isolat?

Typiskt 2,5 g kolhydrater per 100 g i vår lista, vilket i vassle i praktiken är laktos, alltså cirka 0,7 g i en portion på 30 g. De bästa isolaten deklarerar under 1 g per 100 g. Ett koncentrat ligger typiskt på 7,4 g per 100 g, cirka 2 g per portion.

Är clear whey ett isolat?

Ja. Clear whey är vassleproteinisolat som behandlats så att det löser sig klart och smakar som saft. I vår lista hade de 25 clear whey-produkterna samma halt som övriga isolat, cirka 81 procent, men minst kolhydrater och fett, och de kostade något mer per gram protein.

Jämför isolat och koncentrat på pris per gram protein

Vår proteinlista rankar alla produkter från fem svenska nätbutiker på kr per gram protein, uppdaterad varje natt, med billigaste butik per produkt och storlek. Vill du ha isolat är listan över proteinpulver med minst 85 procent protein genvägen; nästan allt där är isolat eller hydrolysat. Prisfallen mot butikens lägsta de senaste 30 dagarna finns på Rea.

Källor

  • Prisdata: styrkezonen.se, 53 vasslekoncentrat och 51 vassleisolat (produkter och storlekar, proteinkälla vassle, blandningar och kasein uteslutna) från fem svenska nätbutiker, hämtade 2026-09-21. Mittvärden och månadskostnader är räknade på det lägsta priset bland butikerna den dagen och den halt, de kolhydrater, det fett och den energi butiken deklarerar för den smak priset gäller; inget är analyserat. Två koncentrat från ett märke där halten i vår databas kommer från ingrediensprocenten i stället för näringsdeklarationen är uteslutna. Metoden beskrivs på Så räknar vi.
  • Morton RW m.fl. A systematic review, meta-analysis and meta-regression of the effect of protein supplementation on resistance training-induced gains in muscle mass and strength in healthy adults. British Journal of Sports Medicine 2018;52:376–384. Totalt proteinintag avgör; platå kring 1,6 g per kilo och dag.
  • Jäger R m.fl. International Society of Sports Nutrition position stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition 2017;14:20. Vassleformernas aminosyrasammansättning och att totalt dagligt intag väger tyngre än form och timing.
  • Kommissionens förordning (EU) nr 432/2012 om godkända hälsopåståenden: protein bidrar till ökning av muskelmassa och till bibehållande av muskelmassa.
  • EFSA, Scientific Opinion on lactose thresholds in lactose intolerance and galactosaemia. EFSA Journal 2010;8(9):1777. Att de flesta med laktosintolerans tål små mängder laktos och att toleransen varierar mellan individer.
  • Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1169/2011 om livsmedelsinformation, bilaga I: protein beräknas som kväve gånger 6,25.

Fler guider om protein