Proteinpulver för viktminskning: kcal per gram protein

Kcal per gram protein är måttet när du äter mindre. Tabell ur vår lista, mittvärden för koncentrat, isolat och clear whey, och vad pulvret inte kan.

Publicerad 2026-09-28

Det proteinpulver som passar bäst när du går ner i vikt är det som ger flest gram protein per kalori, och måttet för det är kcal per gram protein. I vår lista den 21 september 2026 låg clear whey typiskt på cirka 4,1, isolat på cirka 4,5 och koncentrat på cirka 5,2. För en shake med 30 g protein skiljer det cirka 20–35 kcal, alltså lite. Det som betyder mer är att du får i dig tillräckligt med protein när du äter mindre. Pulvret är ett komplement till maten, inte en bantningsprodukt och inte en måltid. Typerna av pulver och vad de kostar står i vår samlade guide till proteinpulver.

Varför protein spelar roll när du äter mindre

I ett kaloriunderskott tar kroppen energi ur sina lager, och målet är att den ska ta fett, inte muskel. Två saker om protein är väl belagda.

Protein mättar mer per kalori än fett och kolhydrat. Översikter av kontrollerade studier visar att måltider med högre andel protein ger större mättnad och något högre energiförbrukning efteråt än måltider med samma energi från kolhydrat eller fett, vilket gör underskottet lättare att hålla.

Protein hjälper dig behålla muskelmassan. En metaanalys från 2012 av 24 studier på energibegränsade dieter fann att en högre proteinandel gav större förlust av fett och mindre förlust av fettfri massa än en standardkost med samma energi. I en studie från 2016 på unga män i underskott med hård träning tappade gruppen med 2,4 g protein per kilo och dag mer fett och ökade sin fettfria massa, medan gruppen med 1,2 g bara behöll den. Det är också det påstående EU har godkänt: protein bidrar till att muskelmassan bibehålls.

Därför ligger rekommendationerna för den som går ner i vikt och tränar i den övre delen av intervallet för styrketränande, cirka 1,6–2,0 g per kilo kroppsvikt och dag, och forskning på idrottare i underskott räknar ofta ännu högre per kilo fettfri massa. Hur många gram det blir för din vikt, och hur mycket maten redan ger, räknar guiden om hur mycket protein du behöver per dag ut; pulvret behövs bara för glappet som blir kvar när måltiderna krympt.

Underskottet ska vara måttligt. I en studie på idrottare behöll gruppen som gick ner långsammare sin fettfria massa bättre än gruppen som gick ner fort; mängden protein kompenserar inte för att äta för lite. Har du en ätstörning, eller har haft en, är ett kaloriunderskott inget att göra på egen hand; ta det med vården först.

Kcal per gram protein: formeln

Näringsdeklarationen anger energi och protein per 100 g pulver. Dela det ena med det andra:

kcal per gram protein = kcal per 100 g ÷ gram protein per 100 g

Exempel: 376 kcal och 73 g protein = 376 ÷ 73 = cirka 5,2
 368 kcal och 92 g protein = 368 ÷ 92 = 4,0

Talet kan inte bli lägre än 4,0. EU:s regler för livsmedelsinformation räknar protein som 4 kcal per gram, kolhydrater som 4 och fett som 9, så ett pulver med enbart protein hamnar exakt på 4,0, och varje gram laktos, fett eller smaksättning lyfter talet. Ett pulver med 5,2 ger dig cirka 30 procent mer kalorier för samma protein än ett med 4,0. Att ett pulver ligger på 4,0 gör det inte till en bantningsprodukt; det betyder bara att nästan hela skopan är protein.

Tabell: lägst kalorier per gram protein i vår lista

Tabellen visar de 15 produkter i vår lista den 21 september 2026 som hade lägst kcal per gram protein enligt näringsdeklarationen, en rad per produkt i den storlek som var billigast per gram protein. Vid lika värde kommer det billigaste proteinet först. Typen är butikens uppgift eller produktnamnet. Priset är det lägsta bland butikerna den dagen.

ProduktTypProtein per 100 gkcal per 100 gkcal per gram proteinPris per 100 g protein
Self Omninutrition Soy Protein, 1 kgSoja89 g3564,00cirka 31 kr
Body Science Clear Protein, 1,6 kgEj angiven75 g3004,00cirka 65 kr
Svenskt Kosttillskott Core Clear Whey 90, 800 gClear whey92 g3684,00cirka 71 kr
Fairing Äggvita, 500 gÄggvita80 g3204,00cirka 84 kr
SOLID Nutrition Clear Whey, 1,2 kgClear whey78 g3134,02cirka 77 kr
Fairing Clear Vegan Protein, 500 gVeganskt82 g3304,02cirka 95 kr
Heey! Veganskt Protein, 500 gVegansk blandning88 g3554,03cirka 38 kr
Pro Nutrition ISO Soy, 750 gSoja88 g3554,04cirka 26 kr
Body Science Clear Whey, 2 kgClear whey80 g3244,05cirka 57 kr
Prime Nutrition Isolate, 800 gIsolat86 g3484,05cirka 65 kr
Holistic Clear Whey Protein, 400 gClear whey87 g3544,05cirka 98 kr
Self Omninutrition Egg White Isolate, 1 kgÄggvita87 g3524,06cirka 54 kr
XLNT Sports Clear Whey, 1,5 kgClear whey80 g3254,06cirka 70 kr
M-Nutrition Beef Proteinpulver, 700 gNötprotein91 g3704,07cirka 55 kr
Pro Nutrition Clear Whey, 450 gClear whey82 g3374,11cirka 83 kr

Toppen är clear whey, sojaisolat, äggvita och rena vassleisolat, pulver där nästan inget annat än protein följer med; det magraste koncentratet låg på 4,43. I andra änden låg pulver som säljs i proteinhyllan men mest består av annat: en pannkaksmix med 30 g protein per 100 g gav 11,2 kcal per gram protein, två måltidsersättningar cirka 9,4 och havre- och hampaproteiner 6,5–7,7. Mittvärdet för alla 252 produkter och storlekar var 4,82, och hälften låg mellan cirka 4,5 och 5,2. Var halten hämtas står på Så räknar vi.

Koncentrat, isolat, hydrolysat och clear whey

Skillnaden mellan typerna är hur mycket laktos och fett som filtrerats bort, och det syns direkt i måttet. Tabellen visar mittvärdet per typ i vår lista den 21 september 2026, räknat produkt för produkt på den smak priset gäller.

TypAntalProtein per 100 gkcal per 100 gkcal per gram proteinPris per 100 g proteinEnergi i 30 g protein
Clear whey2280 g3344,06cirka 75 krcirka 122 kcal
Vasslehydrolysat1378 g3724,47cirka 65 krcirka 134 kcal
Vassleisolat2382 g3714,48cirka 68 krcirka 134 kcal
Kasein2274 g3514,68cirka 57 krcirka 140 kcal
Veganskt5577 g3794,95cirka 46 krcirka 149 kcal
Vassleblandning3075 g3795,03cirka 69 krcirka 151 kcal
Vasslekoncentrat4473 g3765,20cirka 60 krcirka 156 kcal

Koncentrat har mest laktos och fett kvar och hamnar högst, typiskt 5,2. Isolat är filtrerat ett varv till och ligger på cirka 4,5; hydrolysat, som dessutom är förspjälkat, ligger på samma nivå. Vad filtreringen tar bort, och varför det inte spelar någon roll för musklerna, står i guiden om isolat mot koncentrat. Clear whey, det klara, saftliknande pulvret, är ett isolat som behandlats så att det löser sig genomskinligt; det ligger närmast 4,0 eftersom det nästan inte innehåller något fett, och det är den dyraste typen per gram protein, cirka 25 procent över koncentrat. Vad det är och vem det passar står i guiden om clear whey. Kasein ligger något under koncentratet. Veganska pulver spänner brett: sojaisolaten ligger på 4,0 och är billigast av allt i listan, havre- och hampaproteiner ligger högst.

Sista kolumnen är det som spelar roll i praktiken. Mellan ett typiskt koncentrat och ett typiskt isolat skiljer det cirka 22 kcal per shake med 30 g protein, mellan koncentrat och clear whey cirka 34 kcal. Med en shake om dagen är det mindre än ett halvt glas mjölk, och du betalar cirka 8 respektive 15 kr mer per 100 g protein för det. Den som räknar kalorier noga kan tycka att det är värt det. Den som bara vill ha ett magrare pulver än sitt nuvarande får nästan hela vinsten genom att byta från ett pulver med lågt proteininnehåll, som en havreshake, till ett koncentrat med hög halt.

Magert och billigt: båda måtten samtidigt

Ett lågt kcal per gram protein säger inget om priset. Bland de 65 produkter och storlekar som låg på högst 4,5 skilde det från cirka 26 till cirka 125 kr per 100 g protein. Tabellen visar de billigaste av dem den 21 september 2026.

ProduktTypkcal per gram proteinPris per 100 g protein
Pro Nutrition ISO Soy, 750 gSoja4,04cirka 26 kr
Self Omninutrition Soy Protein, 1 kgSoja4,00cirka 31 kr
Pro Nutrition 100% Beef Protein, 2,2 kgNötprotein4,26cirka 36 kr
Heey! Veganskt Protein, 500 gVegansk blandning4,03cirka 38 kr
DY Nutrition Shadowhey Isolate, 2 kgVassleblandning4,45cirka 42 kr
Star Nutrition BIG BUY Whey-100, 8 kgIsolat4,48cirka 46 kr
Applied Nutrition Beef XP Clear Protein Isolate, 1,8 kgNötprotein4,12cirka 47 kr
Elit Nutrition Vegan Protein, 750 gVegansk blandning4,25cirka 48 kr

Shadowhey Isolate står som blandning hos butiken trots namnet; vi visar butikens uppgift. Sojaisolaten är svåra att slå: 4,0 kcal per gram protein till mindre än halva priset för ett typiskt isolat. Vill du ha vassle är det billigaste magra alternativet ett isolat i storpack. Ett filter på kcal per gram protein finns inte i listan än, men listan över proteinpulver med minst 85 procent protein är nästan samma sak: det som inte är protein är det som kostar kalorier.

"Utan socker" är inte samma sak som få kalorier. Listan över proteinpulver utan socker samlar pulver med högst 0,5 g sockerarter per 100 g, men ett sådant pulver kan ändå ligga på 5 kcal per gram protein om det innehåller fett. Läs energiraden och proteinraden, inte sockerraden.

Vad pulvret inte ska göra

Proteinpulver är mat i pulverform. Det innehåller inget som gör att du går ner i vikt; det gör underskottet. Pulvret är ett bekvämt sätt att hålla proteinet uppe när måltiderna blir mindre.

En shake är inte en måltid. Den saknar det mesta av det en måltid ger: fibrer, fett, vitaminer och mineraler. Måltidsersättningar för viktkontroll är en reglerad produktkategori med krav på energi, vitaminer och mineraler, och ett proteinpulver uppfyller inte dem. Skillnaden, och hur du gör en shake mer måltidslik de gånger det behövs, står i guiden om proteinshake som måltidsersättning.

En eller två shakes om dagen räcker. Pulvret ska täcka glappet mellan det maten ger och det du behöver, oftast 20–30 g. Resten kommer från kvarg, ägg, fisk, kyckling, bönor och linser.

Träningen gör jobbet. Det är styrketräningen som säger åt kroppen att behålla musklerna; proteinet ger den materialet. Tar du kreatin sedan tidigare finns ingen anledning att sluta under en deff; varför, och hur vattenvikten kan lura vågen, står i guiden om kreatin under deff.

Vanliga frågor

Vilket proteinpulver har minst kalorier?

Räknat per gram protein: clear whey, sojaisolat, äggvita och rena vassleisolat, som alla ligger nära 4,0 kcal per gram protein i vår lista. Lägre än 4,0 går inte, eftersom protein i sig är 4 kcal per gram. Ett typiskt koncentrat ligger på cirka 5,2.

Hjälper proteinpulver mig att gå ner i vikt?

Inte i sig. Det som ger viktnedgång är att äta mindre än du gör av med. Protein hjälper dig att hålla underskottet, eftersom det mättar mer per kalori än fett och kolhydrat, och att behålla musklerna medan vikten går ner. Pulver är ett sätt att få i sig protein när maten inte räcker till, inte ett sätt att gå ner i vikt.

Ska jag byta till isolat när jag deffar?

Det sparar cirka 20 kcal per shake jämfört med ett koncentrat och kostar cirka 8 kr mer per 100 g protein. Räknar du kalorier noga är det ett rimligt byte; annars är ett koncentrat med hög halt nästan lika magert, och ett sojaisolat är både magrare och billigare.

Jämför proteinpulver på pris per gram protein

Vår proteinlista rankar alla produkter från fem svenska nätbutiker på kr per gram protein enligt näringsdeklarationen, uppdaterad varje natt med billigaste butik per produkt och storlek. Dagens prisfall mot butikens lägsta de senaste 30 dagarna finns på Rea.

Källor

  • Prisdata: styrkezonen.se, 252 proteinprodukter och storlekar (739 rader med smak) med deklarerad halt, deklarerad energi och pris från fem svenska nätbutiker, hämtade 2026-09-21. Kcal per gram protein är energi per 100 g delat med protein per 100 g enligt butikens deklaration för den smak priset gäller, räknat på det lägsta priset bland butikerna den dagen; inget är analyserat. 65 rader där deklarationen inte går ihop, med mindre än 4 kcal per gram protein eller mer än 100 g protein, kolhydrater och fett tillsammans per 100 g, är uteslutna. Mittvärdena per typ är räknade produkt för produkt; guiden om isolat mot koncentrat delar i stället mittvärdet för energi med mittvärdet för halt och får därför cirka 4,3 för isolat. Metoden beskrivs på Så räknar vi.
  • Halton TL, Hu FB. The effects of high protein diets on thermogenesis, satiety and weight loss: a critical review. Journal of the American College of Nutrition 2004;23:373–385. Protein ger större mättnad och högre energiförbrukning efter måltid än kolhydrat och fett.
  • Leidy HJ m.fl. The role of protein in weight loss and maintenance. American Journal of Clinical Nutrition 2015;101:1320S–1329S. Mättnad, bevarad fettfri massa och vikthållning vid högre proteinintag.
  • Wycherley TP m.fl. Effects of energy-restricted high-protein, low-fat compared with standard-protein, low-fat diets: a meta-analysis of randomized controlled trials. American Journal of Clinical Nutrition 2012;96:1281–1298. 24 studier: större fettförlust och mindre förlust av fettfri massa med högre proteinandel.
  • Longland TM m.fl. Higher compared with lower dietary protein during an energy deficit combined with intense exercise promotes greater lean mass gain and fat mass loss: a randomized trial. American Journal of Clinical Nutrition 2016;103:738–746. 2,4 mot 1,2 g per kilo och dag under fyra veckors underskott med träning.
  • Garthe I m.fl. Effect of two different weight-loss rates on body composition and strength and power-related performance in elite athletes. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism 2011;21:97–104. Långsammare viktnedgång bevarade fettfri massa bättre än snabbare.
  • Helms ER m.fl. A systematic review of dietary protein during caloric restriction in resistance trained lean athletes: a case for higher intakes. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism 2014;24:127–138.
  • Jäger R m.fl. International Society of Sports Nutrition position stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition 2017;14:20. Högre intag per kilo fettfri massa under kaloriunderskott.
  • Kommissionens förordning (EU) nr 432/2012 om godkända hälsopåståenden: protein bidrar till ökning av muskelmassa och till bibehållande av muskelmassa.
  • Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1169/2011 om livsmedelsinformation, bilaga XIV: omräkningsfaktorer för energi, protein 4 kcal per gram, kolhydrater 4 kcal per gram, fett 9 kcal per gram.
  • Livsmedelsverket, Protein (livsmedelsverket.se, läst 2026-09-22): att fysiskt aktiva lätt får i sig tillräckligt och att det sällan finns behov av proteinpulver.

Fler guider om protein