Det bästa veganska proteinpulvret för de flesta är en blandning av två växtkällor, oftast ärt och ris, eller ett sojapulver, köpt där priset per gram protein är lägst. Den 21 september 2026 var det billigaste veganska proteinet i vår lista en ärt- och risblandning för cirka 25 kr per 100 g protein, och hälften av alla veganska pulver kostade mellan cirka 38 och 69 kr. Mittvärdet, cirka 45 kr, låg ungefär en tredjedel under vasslepulvrens. Den här guiden rankar produkterna i tre kategorier som var och en är en sortering av samma data, förklarar kort varför blandningen spelar roll, och säger vad som gäller om soja och tungmetaller. Hur veganskt står sig mot vassle i stort står i vår guide till proteinpulver.
Så är listorna gjorda
Underlaget är de 138 veganska rader, fördelade på 64 produkter och storlekar, som fem svenska nätbutiker sålde med pris den 21 september 2026. Veganskt betyder att butiken själv märkt produkten så; ärt- eller sojapulver utan märkning gissas inte in. Priset är dagens lägsta bland butikerna, proteinhalten är butikens deklaration, och kr per 100 g protein är priset per kilo delat med halten i procent delat med tio. Varje kategori nedan är en regel, inte ett omdöme: vi har inte smakat, löst upp eller analyserat något. Hur måtten räknas i detalj står på Så räknar vi. Priserna är daterade; dagens läge finns i listan över veganskt proteinpulver, som uppdateras varje natt.
Billigast per gram protein
Regeln: lägsta pris per 100 g protein, en rad per produkt och storlek, oavsett källa.
| Produkt | Källa | Pris | Halt | Kr per 100 g protein |
|---|---|---|---|---|
| SOLID Nutrition Vegan, 750 g | Ärt och ris | 129 kr | 68,9 % | cirka 25 kr |
| Pro Nutrition ISO Soy, 750 g | Soja | 170 kr | 88 % | cirka 25,80 kr |
| Svenskt Kosttillskott Core Soy Protein, 3 kg | Soja | 689 kr | 84 % | cirka 27,30 kr |
| Body Science Ärtprotein, 750 g | Ärt | 149 kr | 69 % | cirka 28,80 kr |
| Star Nutrition Pea Protein Isolate, 4 kg | Ärt | 899 kr | 76,6 % | cirka 29,30 kr |
Vinnaren och tvåan skiljer mindre än en krona per 100 g protein men är olika saker: SOLID Nutrition Vegan är en blandning med 69 procent protein, ISO Soy ett sojaisolat med 88 procent. Med samma pengar får du alltså nästan lika mycket protein, men i det första fallet i en större skopa. Värt att se är också att storpacket inte automatiskt vinner: samma SOLID-pulver i 3 kg och 6 kg kostade cirka 35 respektive 33 kr per 100 g protein den dagen, mer än 750-gramsburken. Räkna alltid på den storlek du faktiskt tänker köpa.
Högst proteinhalt
Regeln: högsta deklarerade proteinhalt per 100 g pulver. Vid lika halt vinner det lägre priset.
| Produkt | Källa | Halt | Kr per 100 g protein |
|---|---|---|---|
| Heey! Vegan Protein, 500 g | Soja och ärt | 90 % | cirka 37,60 kr |
| Self Omninutrition Soy Protein, 1 kg | Soja | 89 % | cirka 31,30 kr |
| Pro Nutrition ISO Soy, 750 g | Soja | 88 % | cirka 25,80 kr |
| Better You Ärt och Havreprotein, 1 kg | Ärt och havre | 85 % | cirka 37,80 kr |
| Svenskt Kosttillskott Core Soy Protein, 3 kg | Soja | 84 % | cirka 27,30 kr |
Heey-pulvret säljs hos flera butiker, och deklarationen skiljer sig mellan dem: en butik anger 90 procent, en annan 88. Vi visar den högre eftersom regeln säger deklarerad halt, men skillnaden är ett bra exempel på att halten är en uppgift från butiken, inte ett mätvärde. Fyra av de fem ligger på eller över 85 procent och finns därför också i listan över proteinpulver med hög proteinhalt tillsammans med vassleisolaten. En hög halt är värd något om du vill ha få kalorier eller kolhydrater per portion; för priset spelar den ingen roll, eftersom den redan ingår i kronorna per gram.
Billigaste blandningen
Regeln: produkter vars ingrediens- eller produkttext hos butiken nämner minst två växtkällor, sorterade på pris per 100 g protein. Ett pulver av en enda källa med ris- eller havreprotein i namnet räknas inte, även om vår katalog märker det som blandning.
| Produkt | Källor enligt butiken | Pris | Halt | Kr per 100 g protein |
|---|---|---|---|---|
| SOLID Nutrition Vegan, 750 g | Ärt- och risproteinisolat | 129 kr | 68,9 % | cirka 25 kr |
| Svenskt Kosttillskott Core Plant Protein, 2 kg | Ärt, ris och havre | 529 kr | 80 % | cirka 33,10 kr |
| Heey! Vegan Protein, 500 g | Sojaproteinisolat och ärtproteinisolat | 169 kr | 90 % | cirka 37,60 kr |
| Better You Ärt och Havreprotein, 1 kg | Ärt och havre | 321 kr | 85 % | cirka 37,80 kr |
| Pureness Athletics Optimal Eko, 600 g | Ekologiskt ris- och ärtprotein | 198 kr | 82 % | cirka 40,20 kr |
Vinnaren är samma pulver som vann prislistan, så den som vill ha en blandning betalar inget extra för det. Tvåan Core Plant Protein är den billigaste med tre källor. Pureness på femte plats säljs enligt butiken helt utan tillsatser, vilket kostar cirka 15 kr mer per 100 g protein än vinnaren.
Varför blandningen spelar roll
Växtproteiner har mindre av aminosyran leucin, den som startar muskelproteinsyntesen, än vassle: i analyser av kommersiella proteinisolat utgjorde leucin runt 8 procent av proteinet i ärt, soja och ris mot 11–14 procent i vassle. Enskilda källor har dessutom var sin svag punkt: ärt har lite metionin, ris lite lysin. Blandar man dem täcker den ena den andras brist, och proteinets kvalitetsmått DIAAS, som väger både aminosyraprofil och smältbarhet, blir högre än för någon av delarna ensam. Det är därför en ärt- och risblandning är standardrådet, och därför en billig blandning som SOLID Nutrition Vegan eller Core Plant Protein är ett bättre köp än ett lika billigt rent ärtpulver. Rent ärtprotein är inte oanvändbart: i en tolv veckor lång studie där deltagarna tog 25 g två gånger om dagen gav ärtprotein samma ökning av muskeltjockleken i överarmen som vassle. Det säger att dosen spelar större roll än källan när den är tillräcklig. Hur mycket större portion du behöver, och vad det gör med priset per effektiv portion, räknar vi ut i jämförelsen vassle mot veganskt.
Leucin står sällan på burken. Bara fem av de 64 produkterna deklarerar det: Better You Ärt och Havreprotein anger 7,3 g per 100 g pulver, vilket blir cirka 8,5 g per 100 g protein; Pro Nutrition ISO Soy anger 1,7 g per portion om 25 g; Holistic Veganskt protein 5,9 g och Fairing Clear Vegan Protein 8,2 g utan tydlig bas; och Star Nutrition Ultimate Vegan Protein har 3 g per 100 g tillsatt L-leucin utöver proteinet. Vill du jämföra leucin får du alltså i de flesta fall utgå från källan, inte från etiketten.
Soja: fullvärdigt och billigast
Soja är det växtprotein som ensamt har en komplett aminosyraprofil, och sojaproteinisolat fick i FAO-metodens DIAAS-mätningar högre värde än ärt- och risprotein, om än under mjölkprotein. Det gör soja till det enkla valet om du inte vill fundera på blandningar. Det är dessutom den billigaste källan i vår lista: de 22 sojaraderna kostade typiskt cirka 33 kr per 100 g protein den 21 september 2026, mot cirka 48 kr för blandningarna och cirka 85 kr för de rena ärtpulvren, som spänner från 29 kr upp till 168 kr för ett klart, läskliknande pulver i liten burk. Fem av de tio billigaste produkterna och storlekarna över huvud taget var soja. Den som har sojaallergi väljer ärt och ris i stället, och den som vill undvika sötningsmedel hittar dem oftast i de ekologiska ärt- och rispulvren.
Tungmetaller: kort och sakligt
Växter tar upp bly, kadmium och arsenik ur jorden, och rapporter från oberoende laboratorier i USA har vid flera tillfällen uppmätt högre halter av tungmetaller i växtbaserade proteinpulver än i vassle, med kakaosmaksatta pulver högst. I EU finns gränsvärden för bly och kadmium i livsmedel, inklusive kosttillskott, i förordning (EU) 2023/915, och det är tillverkarens ansvar att hålla dem. Vi har inte analyserat något pulver och kan inte säga något om enskilda produkter. Det rimliga är att välja ett märke som anger var proteinet kommer ifrån, inte dricka flera stora portioner om dagen året runt, och läsa genomgången av riskerna med proteinpulver om du vill se hur bevisläget ser ut för njurar, lever och tungmetaller.
Pris jämfört med vassle
Veganskt är billigare, inte dyrare, per gram protein. Mittvärdet för de 138 veganska raderna var cirka 45 kr per 100 g protein den 21 september 2026. Mittvärdet för de 636 vasslepulvren var cirka 66 kr, för vasslekoncentraten cirka 59 kr och för isolaten cirka 72 kr. Per kilo pulver är skillnaden ännu större, cirka 340 kr mot cirka 510 kr, medan proteinhalten i mitten av båda grupperna låg på cirka 77 procent. Det billigaste vasslepulvret kostade cirka 39 kr per 100 g protein; 22 veganska produkter och storlekar låg under det. Spridningen är dock större bland de veganska: den dyraste fjärdedelen kostade från cirka 69 kr och uppåt, ekologiska och importerade märken i små burkar, och där är vassle billigare. Väljer du veganskt av pris, håll dig alltså till tabellerna ovan.
Vanliga frågor
Är ärtprotein eller sojaprotein bäst?
Soja är fullvärdigt på egen hand och var billigast i vår lista, så det vinner på båda punkterna. Ärt ensamt har lite metionin och behöver antingen en större portion eller ris som komplement. Har du sojaallergi, eller vill undvika soja av andra skäl, är en ärt- och risblandning det närmaste alternativet.
Hur mycket veganskt proteinpulver ska jag ta per portion?
Något mer än av vassle. Med 8 procent leucin i proteinet mot 11–14 i vassle behöver du grovt räknat en tredjedel till hälften mer protein för att nå samma leucinmängd. En portion som ger 30–40 g protein täcker det för de flesta. Räkneexemplen finns i jämförelsen vassle mot veganskt.
Kan veganskt protein hjälpa mot finnar?
Det finns studier som kopplar vassle till akne hos vissa, men bevisläget är svagt. Vill du prova att byta är ett veganskt pulver ett enkelt sätt att ta bort mjölkproteinet utan att ändra något annat. Läs mer i guiden om proteinpulver och akne.
Räcker det att välja det billigaste veganska pulvret?
Om det är en blandning eller soja, ja. Är det ett rent ärt-, ris- eller hampapulver får du antingen ta en större portion eller kombinera det med andra proteinkällor under dagen. Kolla också att proteinet står först i ingredienslistan och att halten är över 70 procent; ett pulver med 45 procent protein kan vara billigt per kilo men dyrt per gram protein.
Hitta dagens billigaste veganska protein
Tabellerna ovan gällde den 21 september 2026. Listan över veganskt proteinpulver rankar alla produkter butikerna märkt veganska från fem svenska nätbutiker på kr per gram protein, uppdaterad varje natt, med billigaste butik och varje pris jämfört mot butikens lägsta de senaste 30 dagarna.
Källor
- Gorissen SHM m.fl. Protein content and amino acid composition of commercially available plant-based protein isolates. Amino Acids 2018;50:1685–1695. Leucinhalt och aminosyraprofil i ärt, soja, ris och vassle.
- FAO. Dietary protein quality evaluation in human nutrition. FAO Food and Nutrition Paper 92, 2013. DIAAS som kvalitetsmått.
- van Vliet S, Burd NA, van Loon LJC. The skeletal muscle anabolic response to plant- versus animal-based protein consumption. Journal of Nutrition 2015;145:1981–1991. Leucin, smältbarhet och blandningar.
- Babault N m.fl. Pea proteins oral supplementation promotes muscle thickness gains during resistance training: a double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial vs. whey protein. Journal of the International Society of Sports Nutrition 2015;12:3.
- Lim MT m.fl. Animal protein versus plant protein in supporting lean mass and muscle strength: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrients 2021;13:661.
- Rutherfurd SM m.fl. Protein digestibility-corrected amino acid scores and digestible indispensable amino acid scores differentially describe protein quality in growing male rats. Journal of Nutrition 2015;145:372–379. DIAAS för soja-, ärt-, ris- och vassleprotein.
- Kommissionens förordning (EU) 2023/915 om gränsvärden för vissa främmande ämnen i livsmedel: bly och kadmium, inklusive kosttillskott.
- Clean Label Project, Protein Powder Category Report (2018, 2025) och Bandara SB m.fl. A human health risk assessment of heavy metal ingestion among consumers of protein powder supplements. Toxicology Reports 2020;7:1255–1262.
- Prisdata: styrkezonen.se, 138 veganska rader i 64 produkter och storlekar samt 636 vasslerader, från fem svenska nätbutiker, hämtade 2026-09-21. Halt, källor och leucin är lästa ur butikernas deklarationer och produkttexter, inte analyserade. Metoden beskrivs på Så räknar vi.